Co powoduje miażdżycę serca?

Categories Choroby Serca
trening przy nadciśnieniu

Miażdżyca (arterioskleroza) jest chorobą, która rozwija się powoli i stopniowo, dlatego przez długi czas może nie dawać wyraźnych objawów. W wyniku wieloletniego odkładania się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych dochodzi do ich zwężenia i usztywnienia, co znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie krwiobiegu w organizmie. Tak odłożone cząsteczki związku tłuszczowego budują bowiem tzw. blaszkę miażdżycową która może znacznie ograniczyć przepływ krwi, a jej pęknięcie najczęściej prowadzi do całkowitego zamknięcia tętnicy i ostrego niedokrwienia narządu, który był bezpośrednio połączony z danym naczyniem krwionośnym. Takie zjawisko powoduje m. in. choroby serca, udar mózgu czy ostre niedokrwienie kończyn. Właśnie dlatego tak istotne jest zapobieganie i leczenie miażdżycy, co możliwe jest dzięki określeniu przyczyn i objawów choroby.

Przyczyny występowania

Jak zostało już wspomniane, miażdżyca jest chorobą powstającą w wyniku odkładania się lipidów na ściankach naczyń krwionośnych. Dochodzi do tego jako następstwo występowania takich czynników, jak:

– mała aktywność fizyczna
– nadwaga lub otyłość
– regularne palenie tytoniu
– nadmierne korzystanie z innych używek, np. alkoholu
– nieprawidłowa dieta
– wysoki poziom stresu
– nadciśnienie
– cukrzyca
– podwyższony poziom cholesterolu LDL
– obniżony poziom cholesterolu HDL
– przekroczenie 50. roku życia
– predyspozycje genetyczne (wczesny rozwój choroby u najbliższych krewnych)

Osoby, które obserwują u siebie występowanie powyższych czynników znajdują się w tzw. grupie ryzyka o dużych szansach wystąpienia miażdżycy. Warto zwrócić uwagę, że wśród zmiennych, które należą do przyczyn występowania choroby, wyróżnia się czynniki, które są zależne od stylu życia, dlatego dzięki jego zmianie w aktywny sposób można zapobiegać dolegliwości.

Do działań zmniejszających ryzyko wystąpienia choroby zalicza się m. in. aktywność fizyczną, prawidłową dietę czy rezygnację z używek. Często konieczne jest także przyjmowanie leków kontrolujących poziom cholesterolu.

Objawy choroby

Oznaki miażdżycy uzależnione są od tego, jakie narządy są niedotlenione w wyniku zwężenia danych naczyń krwionośnych. Symptomy w zależności od organu, do którego dopływ krwi został ograniczony:

– mózg – zaburzenia czucia, widzenia lub równowagi, niedowład kończyn;
– serce – ból zamostkowy, który promieniuje do żuchwy lub stawów barkowych, duszności, drętwienie kończyn górnych;
– jama brzuszna – ból brzucha nasilający się po jedzeniu;
– kończyny dolne – ból nóg, skurcze mięśni, zimna skóra o bladym zabarwieniu, owrzodzenia.

Szybkie rozpoznanie objawów jest kluczowe, pozwala bowiem na wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *