Czy osoby z nadciśnieniem mogą ćwiczyć?

Categories Choroby Serca, trening dla serca
nadciśnienie a sport

Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia często całkowicie unikają aktywności fizycznej. Jest to bardzo błędne rozwiązanie, które prowadzi do spadku kondycji, mniejszej odporności na wysiłek i co za tym idzie, niesie ze sobą ogólne pogorszenie samopoczucia. Osoby cierpiące na nadciśnienie mogą regularnie ćwiczyć, jednak aktywność musi być dostosowana do ich stanu zdrowia.

Jak mogą ćwiczyć osoby chorujące na nadciśnienie?

Okazuje się, że kontrolowane ćwiczenia mogą wspomagać walkę z nadciśnieniem i prowadzą do poprawy samopoczucia chorego. Oczywiście nie chodzi o to, by przeciążać się czy traktować sportu jako rywalizacji – przy nadciśnieniu tętniczym jest to niewskazane. Przy nadciśnieniu polecana jest aktywność, która zwiększa wydolność organizmu i jednocześnie nie obciąża nadmiernie układu oddechowego i krwionośnego. Z nadciśnieniem można spacerować, pływać, uprawiać nordic walking czy rekreacyjnie jeździć na rowerze. Oczywiście w razie potrzeby należy odpoczywać i pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Jakich ćwiczeń należy unikać?

Osoby chorujące na nadciśnienie muszą unikać sportów mocno angażujących do pracy mięśnie i podnoszących ciśnienie krwi. Najbardziej szkodliwy jest krótkotrwały i intensywny trening. Chorzy powinni unikać biegania, sportów kontaktowych, intensywnej górskiej wspinaczki czy podnoszenia ciężarów. Mając tę chorobę, nie trzeba jednak wyrzekać się aktywności – wystarczy ćwiczyć amatorsko, tak aby w dowolnej chwili dało się odpocząć, złapać oddech czy napić wody. Taka aktywność przy nadciśnieniu jest polecana i z pewnością nie zaszkodzi.

Kiedy ćwiczyć?

Ćwiczenia można wykonywać codziennie, wtedy uzyskane efekty są najlepsze dla organizmu. Nie poleca się jednak aktywności w dniach, w których ciśnienie jest podwyższone lub kiedy chory czuje się gorzej. Trening można odłożyć wówczas na inny dzień. Unikajmy ćwiczeń również wtedy, kiedy podczas aktywności czujemy dyskomfort czy duszność. Czasem takie gorsze samopoczucie może zależeć nawet od pogody, która niestety wpływa na osoby cierpiące na nadciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *