Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jak dbac o naczynia krwionośne? | Poznańska Klinika Serca

Jak dbac o naczynia krwionośne?

Zdrowe odżywianie | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Naczynia krwionośne stanowią część układu krążenia człowieka odpowiedzialnego za transportowanie krwi po organizmie. Wyróżnia się trzy rodzaje naczyń krwionośnych, tj. tętnice, żyły oraz włośniczki. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie spowodowane zmianami miażdżycowymi, zatorami lub występującymi stanami zapalnymi może prowadzić do ich destrukcji, a także trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Prawidłowe odżywianie

Do najważniejszych czynników wpływających negatywnie na stan naczyń krwionośnych zalicza się hipercholesterolemię, a także nadwagę i otyłość. Żeby zadbać o naczynia krwionośne, należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Podstawę zdrowej diety stanowić powinny warzywa, stanowiące źródło wielu cennych witamin, a także składników odżywczych. Zaleca się rezygnację z produktów smażonych i spożywanie potraw pieczonych, duszonych lub gotowanych. Niezbędna jest także rezygnacja z fast foodów, a także produktów wysoko przetworzonych, zawierających duże ilości szkodliwych tłuszczów trans. Osoby pragnące zadbać o swoje naczynia krwionośne powinny spożywać tłuste ryby zawierające kwasy tłuszczowe omega 3, a w sezonie zimowym suplementować witaminę D.

Rezygnacja z używek i aktywność fizyczna

W celu utrzymania naczyń krwionośnych w dobrej kondycji zaleca się także rezygnację z palenia i spożywania alkoholu w zbyt dużych ilościach. Dym papierosowy sprawia, że krew staje się uboga w tlen i gęściejsza, przez co z trudem przeciska się przez włośniczkę, czyli najwęższe naczynie krwionośne. Organizm palacza staje się niedotleniony, co przyczynia się do uszkodzenia mięśnia sercowego i innych narządów. Skutecznym sposobem na poprawę kondycji naczyń krwionośnych jest podjęcie aktywności fizycznej i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Zdaniem specjalistów regularne spacery trwające minimum 30-40 minut wpływają zbawiennie na układ krążenia. Tego rodzaju wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności wystarcza, by przyspieszyć przepływ kwi w organizmie, usunąć z niego szkodliwe produkty przemiany materii i dotlenić wszystkie komórki oraz narządy.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz