Jak ćwiczyć bez przyrządów

Categories trening dla serca
co trenować po zawale

Pomimo że siłownia jest tłumnie odwiedzane przez rzesze miłośników sportu, ćwiczenia w domu i na świeżym powietrzu są coraz popularniejsze. Trening bez przyrządów jest atrakcyjny dla osób, które szukają jak najprostszych i efektownych ćwiczeń. Ponadto możemy go wykonywać nawet w naszym domu i o każdej porze. Jak jednak się do niego zabrać i na co zwrócić uwagę, żeby trening wykonany w domowym zaciszu nie był powodem groźnej kontuzji?

Czym jest kalistenika?

Kalistenika to rodzaj ćwiczeń, który polega na pracy z własną masą ciała. Jej historia sięga już czasów starożytnej Grecji i średniowiecznych rycerzy, kiedy to młodzi kadeci ćwiczyli przed bitwami. Na skutek rozpowszechnienia publicznych siłowni i ciężarów w ubiegłym stuleciu, kalistenika cieszyła się znacznie mniejszą popularnością przez ostatnie pół wieku. Jednakże dzisiaj wiele ludzi odkrywa jej zalety na nowo. Popularny ostatnio street workout sprawia, że młode osoby są zainteresowane, jak pracować ze swoim ciałem, aby uzyskać pożądane efekty.

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?

To jakie kalistenika efekty wywoła, zależy w dużym stopniu od naszej dokładności wykonywanych ćwiczeń. Dlatego też warto skupić się przede wszystkim na technice. Podstawowy trening zawiera takie elementy jak: pompki, przysiady, mostek i podciąganie. Jeżeli dopiero zaczynamy i zauważymy, że niektóre ćwiczenia sprawiają nam duże trudności, powinniśmy najpierw opanować ich podstawowe warianty. Na późniejszym etapie możemy zwiększać liczbę powtórzeń, jak też zaskakiwać mięśnie nowymi ćwiczeniami.

Poprawnie wykonany trening może przynieść liczne efekty już po pierwszym miesiącu. Ćwiczenia, które wykorzystują masę naszego ciała, wpływają na koordynację i świadomość poszczególnych mięśni. Ponadto możemy zaobserwować wzrost masy i siły mięśniowej, jak też uzyskamy atrakcyjną, proporcjonalną sylwetkę. Żeby dopomóc treningom, nie należy zaniedbywać diety. Warto ograniczyć więc cukry proste, a dodać produkty, które są bogate w białko i węglowodany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *