Jak zmienia się życie po zawale serca?

Categories dieta, lifestyle, trening dla serca
produkty zdrowe dla serca

Przebyty zawał serca to duży szok nie tylko dla naszej psychiki, lecz także dla organizmu. Większości pacjentów trudno jest pozbierać się po takim przeżyciu. Wszyscy znamy popularne opinie głoszące, że po zawale życie nie będzie już takie samo. Że będziemy musieli się oszczędzać i zrezygnować z wielu przyjemności. Czy osąd ten jest jednak zgodny z prawdą? Czy nasze życie po zawale rzeczywiście będzie się diametralnie różnić od tego, które wiedliśmy poprzednio?

Aktywność fizyczna po zawale

Jedną z bardzo popularnych, obiegowych opinii w naszym społeczeństwie, jest ta, że po zawale należy unikać aktywności fizycznej jak ognia. Nie jest ona jednak do końca zgodna z prawdą. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku. Ciężka praca fizyczna, jak dźwiganie bardzo ciężkich przedmiotów czy rąbanie drewna, to nie najlepszy pomysł dla osoby, która przeżyła zawał serca. Nie należy jednak rezygnować z normalnej aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie, tak samo przed, jak i po zawale. Zawałowcy mogą więc śmiało jeździć na rowerze, pływać czy chodzić po górach. Powrót do aktywności fizycznej powinien jednak odbywać się stopniowo. Po przebytym zawale nie trzeba również zrezygnować z pracy, o ile zawód, który wykonujemy, nie wymaga od nas wzmożonego wysiłku.

Zmiana diety po zawale

Większości z nas, gdy zastanawiamy się nad tym, jak żyć po zawale, jako pierwsza na myśl przychodzi zmiana diety. Rzeczywiście, jeżeli wcześniej nie odżywialiśmy się prawidłowo, co jest wysoce prawdopodobne, po zawale nawyków tych nie powinniśmy kontynuować. Nie oznacza to jednak, że mamy się głodzić, lub, co gorsza, spożywać produkty spożywcze, które nam nie smakują. Dieta dla zawałowca może być zarówno zdrowa, jak i smaczna. Warto zrezygnować jednak z tłustych potraw. Zamiast mięsa, sięgajmy po dużo zdrowsze ryby. Słodkie przekąski zamieńmy na soczyste owoce. Spróbujmy przekonać się do warzyw, ich walory smakowe są nieocenione, jeśli tylko umiejętnie je przyrządzimy. Po zawale nie musimy porzucać absolutnie wszystkich przyjemności. Kostka czekolady czy lampka wina od czasu do czasu nie powinna nam zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *