Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Jakie są rodzaje naczyń krwionośnych?

Jakie są rodzaje naczyń krwionośnych?

Choroby Serca, Lifestyle, Trening dla serca | 0 komentarze | opublikowano przez Administrator

Wszystkie naczynia krwionośne w ciele człowieka pełnią bardzo ważne zadanie transportowe i stanowią niezbędny element funkcjonowania organizmu. Centralnym punktem układu jest serce, które pompuje krew, a naczynia ją rozprowadzają. Jednak aby w pełni zrozumieć jak działa ludzki krwiobieg, należy zapoznać się ze szczegółowym rozróżnieniem naczyń krwionośnych.

Tętnice – tutaj się to zaczyna

Do pierwszego rodzaju naczyń krwionośnych należą tętnice. Są to największe naczynia o nieprzepuszczalnych ściankach, które rozszerzają i zwężają się w rytmie pracy serca. Odbierają z niego krew, która dzięki nim wędruje dalej. Tętnice dzieli się na trzy grupy pod względem wielkości (duże, średnie i małe), oraz również trzy, opisujące ich budowę. Pierwszy typ to tętnice sprężyste, największe, najbliżej serca. Drugi typ – mięśniowe, stanowiące większość naczyń tętniczych w ciele, są odgałęzieniami tętnic sprężystych. Oraz trzeci typ – mieszany, którego przykładem są tylko dwie tętnice – szyjna zewnętrzna oraz pachowa.

Żyły – droga powrotna

Choć w obiegowej opinii żyły rozprowadzają krew po całym ciele, to tak naprawdę transportują one najczęściej odtlenowaną krew z powrotem do serca. Z tego powodu część z nich posiada zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Dzielimy je na żyły głębokie, które towarzyszą tętnicom oraz powierzchowne, które są od nich niezależne. Mylnym twierdzeniem jest również to, że widoczne przez skórę niebieskie żyły mają taki kolor, bo płynie w nich krew uboga w tlen. Nie ma to związku, a krew odtlenowana jest w rzeczywistości ciemnowiśniowa.

Włośniczki – niewidoczne gołym okiem

Nazywane również kapilarami lub naczyniami włosowatymi, ze względu na ich wyjątkowo niewielki przekrój. Najwęższe naczynie krwionośne ma średnicę tylko 7 μm (mikrometrów). Włośniczki dostarczają substancji odżywczych do tkanek i odbierają od nich produkty przemiany. Docierają do prawie każdej komórki ciała. Krew wypływająca przy powierzchownych skaleczeniach pochodzi właśnie z nich, dlatego łatwo ją zatamować i urazy takie są niegroźne. Naczynia te pełnią również funkcję połączeniową między układami żył i tętnic. Przypomina to sieć dróg i autostrad, gdzie główne trasy rozchodzą się w mniejsze, a te posiadają kolejne, które z kolei z czasem prowadzą do kolejnych dróg głównych. Stanowi to dobrą analogię i pozwala uświadomić sobie istotę funkcjonowania układu krążenia.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Odpowiedz