Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/seo-ultimate/modules/class.su-module.php on line 1191
Wszystko o treningu po zawale serca | Poznańska Klinika Serca

Wszystko o treningu po zawale serca

Trening dla serca | 1 komentarze | opublikowano przez Administrator

Zawał serca jest dużym wyzwaniem dla organizmu. W okresie rekonwalescencji, pacjent bardzo często czuje się niepełnowartościowy i do pewnego stopnia niesprawny fizycznie. Najlepszym sposobem na poprawę stanu zdrowia oraz samopoczucia jest w takiej sytuacji odpowiednio dobrany plan treningowy. 

Jak przygotować się do ćwiczeń po zawale?

Pacjenci po przebytym zawale są zwykle bardziej zmotywowani do poprawy kondycji i podjęcia regularnego wysiłku fizycznego. Nierzadko są to jednak osoby, które przez wiele lat prowadziły siedzący tryb życia i nigdy nie uprawiały żadnego sportu. Wówczas nawet stosunkowo umiarkowany wysiłek może się dla nich okazać zbyt dużym wyzwaniem. W takiej sytuacji lepiej nie zaczynać treningu od intensywnych ćwiczeń, a jedynie każdego dnia wychodzić na spacer i stopniowo zwiększać tempo oraz dystans. Istotne znaczenie ma rozgrzewka. Wszystkie niepokojące objawy warto odnotowywać, aby nadmiernie nie przeforsować serca.

Co trenować po zawale?

Ćwiczenia po zawale powinny przede wszystkim sprawiać przyjemność. Warto postawić na lekki trening aerobowy, na przykład gimnastykę, jazdę na rowerze, umiarkowany jogging czy niewyczynowe pływanie. Wytrzymałościowe zmagania tlenowe są podstawą każdej rehabilitacji kardiologicznej, a na dodatek angażują do wysiłku całe ciało. Dobrym rozwiązaniem jest podejmowanie aktywności fizycznej w towarzystwie, chociażby czworonoga. Pacjenci po zawale powinni jednocześnie bardzo ostrożnie przyzwyczajać serce do wysiłku.

Co daje trening po zawale?

Już w ciągu kilku tygodni odczuć można pierwsze efekty ćwiczeń. Pacjent zwiększa swoją tolerancję dla wysiłku, a także zmniejsza i lepiej kontroluje masę ciała. Regularny trening pozwala na wyrównanie poziomu cholesterolu oraz uregulowanie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Spowolnieniu ulega natomiast wysiłkowa i spoczynkowa czynność serca, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie wytrzymałości pacjenta na stres. Znacząco spada zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, a także zwiększa się jego ukrwienie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Komentarze

  1. Pingback: Czym są ćwiczenia aerobowe? - Kardiomania

Odpowiedz