Sport i odpowiednia dieta – sposób na zdrowe serce

Categories dieta

Choroby serca są bardzo powszechne i zbyt często stają się przyczyną przedwczesnej śmierci Polaków. Bardzo istotne jest, by zapobiegać tego rodzaju kłopotom, a kiedy ma się zdiagnozowane problemy, zmienić swój styl życia na zdrowszy. Najważniejsze to stosować zdrową dietę i umiarkowaną, dostosowaną do swoich możliwości (i stanu zdrowia) aktywność fizyczną.

Co jeść, by mieć zdrowe serce?

Przyczyną kłopotów z sercem jest między innymi nadmiar cholesterolu we krwi, a także otyłość – problemy te zazwyczaj występują razem. Dieta musi być więc lekka i zawierać wskazane pokarmy, którymi należy zastępować niepolecane. Chodzi tu między innymi o niekorzystne dla zdrowia tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, bogate w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe. Zamiast masła, smalcu i podobnych produktów warto stosować oliwę z oliwek, która jest znacznie korzystniejsza dla zdrowia i pozytywnie wpływa na serce. Niepolecane jest też czerwone mięso, jak i inne tłuste potrawy.

W zwalczaniu nadwagi pomogą zaś składniki pokarmowe bogate w błonnik, na czele z warzywami, owocami i produktami z pełnych ziaren. Tych powinno być w menu jak najwięcej. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie kardiomania.pl. Warto też ograniczyć ilość wypijanej kawy oraz zrezygnować z alkoholu. Wskazane jest jedynie czerwone wino, które zawiera zbawienne dla zdrowia polifenole – jego pozytywny wpływ na pracę serca został udowodniony już dawno. Z tym trunkiem jednak także nie należy przesadzać – można pić kieliszek dziennie.

Co ze sportem?

Mawia się, że sport to zdrowie, jednak osoba mająca znaczną nadwagę i w dodatku kłopoty z sercem nie powinna porywać się na zbyt forsowne ćwiczenia. Należy mierzyć siły na zamiary i jeśli do tej pory nie uprawiało się sportu, zaczynać ostrożnie, na przykład od spacerów szybszym marszem, jazdy na rowerze itp. Warto też poradzić się lekarza, jakie aktywności można wykonywać. Na pewno jednak aktywność fizyczna jest ważna, gdyż:

– poprawia krążenie i dzięki temu natlenienie organizmu,

– wzmacnia serce i usprawnia jego pracę,

– pomaga zrzucić zbędne kilogramy, co jest kluczowe w profilaktyce chorób serca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *